FAQ > 

 FAQ Overzicht 




Komen er nieuwe schermen voor reisinformatie op het station?
InfoPlus is een omvangrijk project van ProRail en NS om de reisinformatie te verbeteren. In de eerste fase van dit project vervangen we op 250 stations in Nederland de 'oude' schermen met reisinformatie door digitale schermen. Ook komen er schermen bij.

De 'oude' schermen werken met voorgedrukte teksten. Het is lastig om daarmee altijd de juiste informatie te geven. Bovendien bieden digitale schermen de mogelijkheid om meer informatie te geven. Met meer en modernere schermen met actuele informatie kunnen we de reizigers beter begeleiden tijdens hun reis.

In totaal komen er drie nieuwe soorten schermen:  
  • Het TreinBeeldscherm (TB) is het eerste scherm dat u ziet als u op het station aankomt. Het geeft een actueel overzicht van alle vanaf dat station vertrekkende treinen.
  • De Perronverwijzer (PV) komt te hangen op stations met meer dan drie sporen. Dit scherm geeft met een pijl en het perronnummer de looprichting aan.
  • Het TreinBeeld Perron (TBP)  vervangt de huidige rolbakken op de perrons (de CTA's). Op dit scherm staan de vertrektijd, treinsoort, vervoerder en eindbestemming (met daaronder alle tussenstations).
Waarom rijdt mijn sneltrein achter een stoptrein/goederentrein?
Bij vertraging kan het voorkomen dat een sneltrein of intercity achter een stoptrein of goederentrein terecht komt. In de planning van het spoorvervoer is voor elke trein een specifiek pad op een vastgestelde tijd. Als een trein vertraagd is, kan het zijn dat zijn pad vervalt waardoor de trein moet wachten tot er weer ruimte is om te vertrekken. Daardoor kan het voorkomen dat een vertraagde sneltrein of intercity moet wachten op een stoptrein of goederentrein die wel op tijd in zijn eigen pad rijdt. Bovendien wachten treinen niet op vertraagde aansluitende treinen om het zogenaamde sneeuwbaleffect te voorkomen: door op één vertraagde trein te wachten zouden andere treinen ook kunnen vertragen. Dat goederentreinen voor extra vertraging zorgen, heeft te maken met hun gewicht. Goederentreinen zijn vaak heel zwaar. Het kost veel tijd en energie om ze te laten stoppen en vervolgens weer op gang te krijgen. Daarbij komt dat deze treinen vaak heel lang zijn waardoor er niet altijd plek op het spoor is om ze te kunnen stoppen. Daarom wordt er soms voor gekozen de goederentreinen door te laten rijden, ook voor een al vertraagde trein. ProRail heeft overigens met alle vervoerders afspraken gemaakt over de afhandeling van vertragingen.
Hoe werkt de stroefmakende gel Sandite op glad spoor?
Sandite is een mengsel van gel met zand en metaaldeeltjes. Deze stroefmakende gel wordt vanuit zes reizigerstreinen op de rails gespoten en door de treinwielen hard op het spoor gedrukt. Hierdoor wordt de gladde laag van platgereden blaadjes kapot gemaakt. Door Sandite vanuit reizigerstreinen op de sporen te spuiten, wordt een grotere flexibiliteit verkregen bij het aanbrengen van Sandite en worden ’s nachts andere werkzaamheden aan het spoor niet gehinderd. Sandite wordt aangebracht op rails in bosrijke gebieden op plaatsen waar treinen moeten afremmen en optrekken. Dat betekent ongeveer een kilometer vóór en ná een station.

Tijdens de herfst worden de zogenaamde Sandite-treinen in de dienstregeling opgenomen op verschillende trajecten. Het aanbrengen van Sandite gebeurt van maandag tot en met vrijdag in het begin van de reizigersdienst of desgewenst vaker. Ook heeft ProRail op een aantal locaties vaste Sandite-installaties geïnstalleerd en kan bij extreme gladheid ook handmatig extra Sandite aangebracht worden.
Voor meer informatie, kijk ook op www.prorail.nl/herfst.
Welke problemen ontstaan er op het spoor in de herfst?
In de herfst kan gladheid op de rails onder andere ontstaan doordat platgereden vochtige bladeren een soort moes worden, die zich op de spoorstaaf hecht. Roest, luchtvervuiling, condensvorming en algen zijn daarnaast ook factoren die bijdragen aan gladheid. Hierdoor verliezen treinen de grip op rails. Bij optrekken en remmen op glad spoor kunnen de wielen slippen respectievelijk blokkeren en daardoor gaat de trein schuiven. Dit veroorzaakt schade aan wielen en rails. Machinisten passen snelheid aan bij gladde trajecten, remmen eerder en trekken voorzichtiger op. Voor meer informatie, kijk op www.prorail.nl/herfst.
Waarom wordt er 's nachts en in het weekend aan het spoor gewerkt?
Om verstoringen te voorkomen voert ProRail preventief onderhoud uit op het spoor. In opdracht van ProRail controleren zogeheten procescontractaannemers het spoor regelmatig om te zien welke delen gerepareerd of vervangen moeten worden. Dit kan tot ingrijpende werkzaamheden leiden. Spoorwerkzaamheden gebeuren vaak ’s nachts en in het weekend, aangezien er dan minder of geen reizigerstreinen rijden. Dat is veiliger voor de spoorwerkers. Bovendien blijft het aantal treinvertragingen voor de reiziger zo beperkt mogelijk. Bij het inplannen ervan probeert ProRail óók zoveel mogelijk rekening te houden met de wensen van de samenleving, zoals omwonenden, reizigers en andere belanghebbenden. Zo worden de data voor de buitendienststellingen altijd gekozen in overleg met vervoerders en gemeenten. Daarnaast proberen we de werkzaamheden in één keer en op rustige tijdstippen uit te laten voeren, om zo de overlast voor vervoerders en reizigers te beperken. Dit betekent dat er vaak ’s nachts en in het weekend gewerkt wordt. Aannemers voeren het werk zo geluidsarm mogelijk uit. Enige overlast, met name voor omwonenden, is helaas niet te voorkomen. Wel worden omwonenden door ons door een brief of advertentie vooraf geïnformeerd over de locatie, de duur van de activiteiten en de te verwachten hinder.
Hoe hard rijden treinen?
Treinen rijden altijd de baanvaksnelheid. De baanvaksnelheid wordt bepaald door het Ministerie van Infrastructuur en Milieu. Alle treinen die in Nederland rijden zijn uitgerust met Automatische Trein Beveiliging (ATB). Dit houdt in dat als de trein harder rijdt dan de toegestane baanvaksnelheid er automatisch een ATB-remming in werking treedt. Dus in principe kan een trein niet te hard rijden. Voor goederentreinen op grote stations is de baanvaksnelheid 40 kilometer per uur. Voor de overige stations is de baanvaksnelheid voor goederentreinen 80 kilometer per uur. Alle baanvaksnelheden voor Nederland staan in de netverklaring, zie bijlage 16
Hoe hard mag een goederentrein eigenlijk rijden?
Goederenpaden worden standaard gepland met een dienstregelingsnelheid en een inhaalsnelheid. We kennen drie soorten paden, afhankelijk van het gewicht van de trein: + 500 ton; 85 km/u (inhaalsnelheid 90 km/u) + 1.000 ton; 95 km/u (inhaalsnelheid 100 km/u) + 5.000 ton; 80 km/u (inhaalsnelheid 85 km/u) Goederentreinen maken gebruik van deze paden en rijden planmatig de snelheid die daarbij hoort. Uiteraard rijden ze langzamer als dat verplicht is, bijvoorbeeld over emplacementen. De snelheden op de goederenpaden worden bepaald door de goederenbranche in overleg met ProRail. In een dergelijk 'Ontwerp' worden de nieuwe goederenpaden worden verwerkt. De snelheid van de goederenpaden is al lange tijd niet gewijzigd. Mocht er aanleiding toe zijn dan kan besloten worden tot andere snelheden, bijvoorbeeld om beter in een patroon van reizigerstreinen te passen. Overigens worden snelheden van goederenpaden ook wel eens naar beneden bijgesteld, bijvoorbeeld wanneer geluidsgrenzen worden overschreden. De snelheidsbeperking wordt dan opgelegd door het Ministerie van Infrastructuur en Milieu. Wanneer u van mening bent dat goederentreinen te hard rijden dan kunt u dit kenbaar maken bij het Ministerie van Infrastructuur en Milieu.
Tijdens de treinreis zag ik groot afval langs het spoor liggen. Waar kan ik dit melden?
U kunt contact opnemen met de afdeling Publiekscontacten via www.prorail.nl/contact of via 0800 77 67 245. Geef hierbij de (adres)locatie zo specifiek mogelijk aan.
Ik heb een treinongeval gezien of meegemaakt. Waar kan ik terecht?
Is het ongeval recent, dan meldt u dit zo snel mogelijk via 112. Was u getuige, meldt u zich dan bij de lokale politie. Als u emotioneel geraakt bent door het zien van een ongeluk dan kunt u contact opnemen met Bureau Slachtofferhulp en/of uw huisarts. Het is in uw eigen belang dat u de emotionele gebeurtenis op een zo goed mogelijke manier verwerkt.
Bestrijdt ProRail op een natuurvriendelijke wijze onkruid?
ProRail is continue op zoek naar nieuwe natuurvriendelijkere en efficiëntere onkruidbestrijdingmethodes en volgt daarom de ontwikkelingen op dit gebied. Daarnaast worden regelmatig nieuwe methodes uitgeprobeerd, zoals het selectief sproeien met behulp van een sproeitrein en de warm water/stoommethode waarbij onkruid met zeer warm water wordt besproeid zodat het afsterft.
Als ik straks de objecten heb verwijderd, wat mag er dan wel staan op het gebied dat binnen de uitzichtlijnen valt?
Op het gebied dat zich binnen de uizichtlijnen bevindt, mogen, onder omstandigheden, voorzieningen (begroeiing of andere objecten) worden aangebracht zolang die lager zijn dan 1 meter. Hiervoor moet u echter wel een vergunning aanvragen bij ProRail. Dat kan via een aanvraagformulier dat u kunt downloaden.

Daarnaast geldt dat eigenaren van percelen, voor objecten die zich binnen het beheergebied van de spoorweg (11 meter vanuit het midden van het dichtstbijzijnde spoor) bevinden een vergunning dienen aan te vragen bij ProRail. Indien de objecten zich tevens binnen de uitzichtlijnen bevinden, zal ProRail in de desbetreffende vergunning, indien deze kan worden verleend, de voorwaarde opnemen dat de objecten niet hoger mogen zijn dan 1 meter. Ook hiervoor kunt u hier een formulier downloaden.
Als omwonende ervaar ik het geluid van de omroepinstallaties op de perrons als hinderlijk. Waar moet ik zijn met een klacht hierover?
U kunt contact opnemen met de afdeling Publiekscontacten van ProRail, via www.prorail.nl/contact.
Als omwonende ervaar ik het geluid van de overwegbellen als hinderlijk. Waar moet ik zijn met een klacht hierover?
De overwegbel is met name bedoeld voor de veiligheid van voetgangers en fietsers en moet om die reden goed hoorbaar zijn. Omwonenden ervaren het geluid van de overwegbellen soms als hinderlijk. Mocht u vragen of klachten hebben over het geluid van de overwegbellen, dan kunt u contact opnemen met de afdeling Publiekscontacten van ProRail, via www.prorail.nl/contact.
Bestaan er in Nederland nog overwegen die handmatig worden bediend?
Ja, maar dit zijn er slechts drie, te weten één in Roermond (Robert Regoutstraat), één in Bussum (Comeniuslaan) en één in Zutphen (Nieuwstad). Dit zijn zogenaamde “bewaakte” overwegen, die door een “overwegwachter” op afstand worden bediend. Door middel van camera’s ziet de overwegwachter of het veilig is om de overweg te sluiten. Het betreft in alle drie de gevallen een overweg over vijf of meer sporen, die niet door een automatische variant kunnen worden vervangen. Een tunnel of viaduct is de enige oplossing, maar deze zijn kostbaar en vaak ontbreekt ook de fysieke ruimte.
Bij mij in de buurt staat geen hek langs het spoor. Waarom niet?
ProRail plaatst hekwerken op basis van risicoanalyses. Daarbij wordt rekening gehouden met zaken als het aantal incidenten, de spooromgeving en de bebouwingsgraad. Dat wil zeggen dat niet overal hekwerken komen. Het kan dus zijn dat bij u in de buurt geen hekwerk komt of dat plaatsing wel in de planning staat maar nog niet is uitgevoerd.
1-15 van 255 Laatste >> Volgende >