Werkzaamheden

Zoals u weet vinden er van zondag 24 juli tot maandagochtend 26 september dag en nacht werkzaamheden plaats aan weerszijden van station Arnhem. Ook op het station wordt volop gewerkt. De werkzaamheden zijn nodig om van Arnhem weer een hoogwaardig knooppunt te maken in het spoorwegnet. Dit zijn de laatste grote werkzaamheden die voor het project Sporen in Arnhem uitgevoerd moeten worden. Na eind september vinden alleen nog kleine afrondende werkzaamheden plaats en wordt de passerelle op het station afgebouwd.

Laatste grote werkzaamheden

Na deze zomerperiode is onder andere de dive-under in dienst en zijn er drie vernieuwde perrons en een extra perron beschikbaar inclusief perronsporen. Ook zijn dan alle door het project te realiseren geluidsschermen gereed. Door de werkzaamheden op een slimme manier te combineren is de bouwtijd van Sporen in Arnhem en hiermee ook de overlast voor de omgeving met één jaar tijd verkort. Tijdens deze zomerperiode zijn de werkzaamheden dusdanig gefaseerd dat het treinverkeer kan blijven rijden volgens een aangepaste dienstregeling.

Minder overlast dan vorig jaar

Dit betekent dat er nog één laatste intensieve periode voor u als bewoners komen gaat. Wij begrijpen dat dit gepaard gaat met hinder, echter deze periode kent minder hinder dan afgelopen zomer. Er vinden bijvoorbeeld geen heiwerkzaamheden plaats. De werkzaamheden concentreren zich met name rond het station. De overige werkzaamheden zijn voornamelijk sporen weghalen en nieuw spoor aanbrengen. ProRail doet er alles aan om de hinder voor de omgeving zo minimaal mogelijk te laten zijn.

Inloopavond: dinsdag 31 mei

Wilt u na het lezen van deze brief meer weten of heeft u nog vragen, dan nodigen wij u graag uit op dinsdag 31 mei a.s. tijdens onze inloopavond. Deze wordt van 18.30 tot 21.00 uur gehouden in Hotel Haarhuis in Arnhem. Het is een inloopavond dus u kunt binnen lopen wanneer u wilt.

Overzicht werkzaamheden

• Vernieuwen perrons 2 en 3 op station Arnhem (inclusief sloopwerkzaamheden)
• Vernieuwen laatste oude deel van de perronkap op perron 1
• Realiseren geluidsschermen Jansbuitensingel, Heijenoordseweg en Zuidelijke Parallelweg
• Verwijderen en opnieuw aanbrengen spoor aan weerszijden van en op station Arnhem
• Werkzaamheden aan de bovenleiding, seinwezen, tractievoeding en wisselverwarming
• Aanbrengen nieuwe kabeltracés

Tot 29 augustus wordt met name aan de noordelijke sporen rond station Arnhem gewerkt. Vanaf 29 augustus aan de zuidelijke sporen. Door deze fasering aan te brengen kunnen de treinen volgens een aangepaste dienstregeling blijven rijden.

Werktijden

Door de hoeveelheid werkzaamheden binnen zo’n krappe periode vinden deze werkzaamheden volcontinue plaats. Wel is afgesproken de meest hinderrijke werkzaamheden niet tussen 23.00 en 07.00 uur uit te voeren.

Hinder

ProRail is zich er terdege van bewust dat wij door het non-stop uitvoeren van werkzaamheden overlast voor u veroorzaken. Er is gekeken om deze hinder waar mogelijk tot een minimum te beperken. Daarom is ervoor gekozen zoveel mogelijk materiaal en materieel per spoor aan- en af te voeren om de woonwijken rond het spoor zoveel mogelijk te ontzien. Om snel af te kunnen voeren zijn er bijvoorbeeld depots op de emplacementen Arnhem Berg en Arnhem Goederen ingericht alsmede op het terrein van Gelders Landschap (ook wel de paardenwei genoemd). Daarnaast wordt gewerkt met modern en goed onderhouden materieel. Dit neemt niet weg dat u onze aanwezigheid zeker zult merken. Onze excuses daarvoor.

Kijken naar de werkzaamheden

U kunt op diverse manieren de werkzaamheden volgen. Vanaf de brug in de Bovenbrugstraat zijn de werkzaamheden rond het station heel goed zichtbaar. Daarnaast houden wij u op de hoogte via onze website, digitale nieuwsberichten en het videojournaal.

24 uur per dag bereikbaar!

ProRail is tijdens deze omvangrijke werkzaamheden tussen 24 juli en 26 september 24 uur per dag bereikbaar via telefoonnummer 06 12 60 47 88 voor uw vragen en eventuele klachten. U krijgt dan onze Bouwprocesleider aan de lijn die als het nodig is direct actie kan ondernemen.

Spoorwerkzaamheden

Tijdens deze zomerwerkzaamheden wordt het spoor tussen emplacement Berg (vanaf de “oude” ballast) en het viaduct Zijpse Poort compleet vervangen. Dit geldt ook voor de bovenleiding, waarbij de draagconstructie zoveel mogelijk vóóraf wordt geplaatst. 

Direct na het buiten dienst nemen van de sporen wordt gestart met het wegknippen van bovenleiding met behulp van mobiele kranen (krols). Aansluitend zullen de spoorstaven doorgeslepen worden en worden de sporen opgebroken. De vrijgekomen spoordelen worden met behulp van kranen uitgenomen en afgevoerd. Het ballastbed wordt ontgraven en met dumpers (vrachtwagens) over de vrijgekomen spoorbaan afgevoerd. Het laden van de dumpers vindt plaats met een shovel. Alle werkzaamheden vinden in een volcontinu proces plaats.

Voor het terugbouwen van de sporen wordt eerst filterdoek aangebracht waarna met behulp van dumpers, shovels en kranen nieuwe ballast wordt teruggebracht. Op deze onderste ballastlaag worden de wissels en de dwarsliggers gelegd. Daarna worden de spoorstaven aangebracht en vindt het lichten/schiften van het spoor plaats door middel van een stopmachine. Deze machine zorgt ervoor dat het spoor op de juiste plaats gelegd wordt en de dwarsliggers goed onderstopt worden. Vervolgens lost een ballasttrein extra ballast waarna nogmaals een passage met de stopmachine volgt. Met behulp van krols worden de rijdraden weer aangebracht.

Daarnaast vinden nog werkzaamheden aan de spoorbeveiliging zoals het instellen van de sporen en wissels plaats. Ook wordt wisselverwarming die op aardwarmte werkt aangebracht.

De hiervoor genoemde werkzaamheden kunnen zowel in de dag‐, avond‐ als nachtperiode plaatsvinden. Met betrekking tot het aspect geluid voor de omgeving zijn voor het spoorwerk drie piekmomenten te onderscheiden, te weten:

1. Opbreken van het spoor: doorslijpen sporen inclusief gebruik diverse krols en hulpkranen;
2. Ontgraven ballastbed: het laden en lossen van de ballast inclusief aan‐ en afvoer vanuit depot;
3. Terugbouwen spoor: het lossen van de ballast met de ballasttrein en het afwerken van het spoor met   stopmachine en afwerkmachine.