John Voppen: 'Bouw woningen waar het spoor al ligt'

Nieuws

9 april 2026

Gemiddelde leestijd: {time} minuut Gemiddelde leestijd: {time} minuten

ProRail-CEO John Voppen sprak op woensdag 8 april tijdens een bijeenkomst met politici, bestuurders en spoorpartners in Den Haag over de kansen die het spoor biedt voor de woningbouw. Zijn boodschap: koppel nieuwe woningen aan plekken waar het spoor al capaciteit heeft. Dat spaart tijd, geld en voorkomt een bereikbaarheidsprobleem.

Woningen en bereikbaarheid

Nederland heeft een groot woningtekort. Er zijn op dit moment zo'n 400.000 woningen te weinig, en dat gat dreigt alleen maar groter te worden. De druk om snel te bouwen is hoog. Voppen: "Woningen kunnen nooit los worden gebouwd van infrastructuur. Laten we een bereikbaarheidsprobleem voorkomen."

Voppen sloot aan op het betoog van Kim Putters, voorzitter Sociaal-Economische Raad (SER) die op deze bijeenkomst sprak over brede welvaart en de noodzaak tot het maken van grote keuzes waar Nederland voor staat.  

Kansen liggen er al

Uit analyse van ProRail blijkt dat het spoornetwerk op meerdere plekken in Nederland nog capaciteit heeft - ook in de Randstad, op locaties waar je dat niet direct verwacht. Voppen pleit ervoor die ruimte slim te benutten: bouw nieuwe wijken bij stations waar nog ruimte op het spoor beschikbaar is.

De voordelen zijn concreet. Nieuwe bewoners hebben vanaf dag één een duurzame reisoptie. Er zijn geen nieuwe spoorlijnen en veel minder spoorinvesteringen nodig. In tijd en geld een slimme keuze. ProRail identificeerde een aantal kansrijke locaties, waaronder Lansingerland-Zoetermeer, Bunnik en Veenendaal-De Klomp. Maar ook elders in het land onderzoeken we kansen die nog onbenut zijn.

Onderhoud als fundament

Voppen benadrukte dat al die ambities staan of vallen met een betrouwbaar spoor. De prestaties staan onder druk en de budgetten voor spooronderhoud krimpen reëel, terwijl de vervangingsopgave juist groeit. "We willen brede welvaart behouden. Maar dan moeten we op spooronderhoud niet achteroverleunen."

Thema's als weerbaarheid, woningbouw, infraontwikkeling en energietransitie moeten in samenhang aangepakt worden. Dat zorgt niet alleen voor meer snelheid, maar maakt ook dat we ontwikkelen met het oog op de toekomst. Voppens oproep aan politiek en bestuur was tot slot: maak keuzes en draag ze. We kunnen als Nederland heel veel, maar dan is regie noodzakelijk.  

Betrek ProRail vroegtijdig

Er wordt meer en meer rond ov-knopen gebouwd en ProRail juicht deze ontwikkeling toe: hoe dichter bij het spoor mensen wonen, hoe eerder ze kiezen voor een duurzame reis. Daarom denken we graag zo vroeg mogelijk mee met gemeentes en projectontwikkelaars.

Lees hier meer over Lees hier meer over

Meer over:

Meer nieuws

Spoorwerkcheck

Woon of werk je binnen 300 meter van het spoor? Maak dan gebruik van onze spoorwerkcheck. Je ziet direct welke werkzaamheden in jouw buurt gepland staan.

Geen geldig huisnummer, vul alleen het cijfer in.

Geen geldige postcode, vul alleen cijfers en letters in zonder spatie.