Werk bij Voerendaal moet spoor beschermen tegen dassen
Nieuws
ProRail voert deze zomer werkzaamheden uit bij Voerendaal om het spoor te beschermen tegen schade door dassen. Nu wonen en graven de dassen in ons spoortalud, maar dat is geen goede plek in verband met spoorveiligheid. Voor treinreizigers heeft dit grote gevolgen: van 8 juli tot en met 16 augustus rijden er op delen van de Heuvellandlijn geen treinen vanwege de werkzaamheden.
Grote impact voor reizigers
Tijdens de werkzaamheden ligt het treinverkeer tussen Maastricht en Heerlen deels stil. Zo rijden er in deze periode geen sneltreinen tussen de steden. Ook vervallen tussen Valkenburg en Heerlen zowel de stop-, als de sneltreinen. Reizigers kunnen gebruikmaken van vervangend busvervoer. Station Voerendaal is tijdens de werkzaamheden niet bereikbaar. Reizigers kunnen gebruikmaken van de alternatieve bushalte Kunrade, Kunderlinde (Valkenburgerweg). Houd hierbij rekening met extra reistijd.
Op sommige avonden is er bovendien geen treinverkeer mogelijk tussen Heerlen en Aachen. De hinder duurt ongeveer 40 dagen. Raadpleeg voor vertrek een reisplanner.
Wat gaat ProRail doen?
Om het probleem aan te pakken, legden we eerder dit voorjaar al een kunstburcht aan naast het spoor. Daarmee hebben de dassen een alternatieve leefplek gekregen, weg van het spoor.
In de zomer voeren we aanvullende maatregelen uit om te voorkomen dat de dieren terugkeren naar het spoortalud. Zo plaatst ProRail damwanden om de ondergrond te stabiliseren en wordt dassengaas aangebracht. Dat gaas voorkomt dat dassen nieuwe gangen graven. Ook komen er hekwerken langs het spoor en worden op enkele locaties faunapassages aangelegd. Zo kunnen de dieren zich veilig blijven verplaatsen zonder het spoor te beschadigen.
Hinder voor de omgeving
In de directe omgeving kunnen bewoners hinder ervaren van bouwverkeer. Ook zorgt het vervangend busvervoer voor extra drukte. Daarnaast zijn het overpad bij het station en een deel van het fietspad ‘In de Koning’ tijdelijk afgesloten. Omleidingen worden met borden aangegeven.
Veilig spoor én ruimte voor natuur
Met deze combinatie van maatregelen zorgt ProRail ervoor dat het spoor bij Voerendaal weer veilig en stabiel wordt. Tegelijk blijft er aandacht voor de das als beschermde diersoort, onder meer door de kunstburcht en faunapassages.
Na afronding van de werkzaamheden medio augustus kan het treinverkeer weer volgens de normale dienstregeling rijden. En is het spoor beter bestand tegen toekomstige graafactiviteiten van de das.
Zeven vragen
De das is een beschermd diersoort en dat brengt uitdaging met zich mee. Want ze graven onder het spoor en dat kan hinder voor het treinverkeer opleveren. In zeven vragen en zeven antwoorden geven we uitleg over een complex probleem.
Meer nieuws
-
Meer grip op dassenactiviteit bij het spoor
5 februari 2026
-
Bomen gekapt zonder vergunning in Vught
28 januari 2026
-
Maatregelen rond PFAS-houdend afvoerwater tunnels Betuweroute
20 juni 2025