Spoedherstel wissels Duivendrecht: grote impact op treinverkeer
Nieuws
Dit weekend voert ProRail een spoedreparatie uit aan twee kapotte hogesnelheidswissels bij Duivendrecht. Daardoor is van zaterdag 14 februari 12.00 uur tot maandagochtend 16 februari 06.00 uur geen treinverkeer mogelijk van en naar Amsterdam Bijlmer Arena. Dit heeft grote gevolgen voor het treinverkeer tussen Utrecht en Amsterdam. NS is op de hoogte gebracht. Zij verwachten morgen meer duidelijkheid te kunnen geven over de impact bij reizigers en bezoekers van de evenementen.
Hinder
ProRail erkent dat deze situatie zeer vervelend is voor reizigers en vervoerders. Op zo'n korte termijn het treinverkeer stilleggen levert veel hinder op. Toch is het essentieel om de veiligheid op het spoor te garanderen. Woensdagmiddag is nog niet duidelijk welke impact deze werkzaamheden hebben op het treinverkeer en de bereikbaarheid van evenementen in de omgeving. De werkzaamheden anders of later uitvoeren is helaas niet mogelijk.
Vervoerders en evenementenorganisaties bekijken op dit moment wat deze beperking voor hen betekent. Daar kunnen we op dit moment nog geen volledige duidelijkheid over geven. Werkzaamheden als deze worden normaliter ruim een jaar van tevoren gepland. Dit doen we mede zodat de vervoerder de effecten op de treindienst zo goed mogelijk in kaart kan brengen. Ze hebben voor deze ingewikkelde klus nu maar een paar dagen de tijd.
Waarom nu herstellen?
Sinds 29 januari zijn twee wissels bij Duivendrecht beschadigd geraakt door onverwachte slijtage. Om de veiligheid te waarborgen rijden treinen er sindsdien met maximaal 40 km/u, in plaats van de gebruikelijke 140 km/u. Deze tijdelijke maatregel houdt het spoor veilig berijdbaar. Begin deze week bleek bij de dagelijkse inspectie dat de slijtage ook bij lage belasting verder toeneemt.
Experts adviseren daarom om zo snel mogelijk tot herstel over te gaan. Als we dat niet doen, bestaat het risico dat het wissel uit voorzorg volledig buiten dienst moet worden gesteld. Dat zou nog grotere en langdurigere gevolgen hebben voor reizigers en vervoerders. Eerder of later herstellen is niet mogelijk omdat het benodigde materieel, waaronder een grote spoorkraan, ook moet worden ingezet bij werkzaamheden op het emplacement in Haarlem. Ook deze werkzaamheden kunnen niet worden uitgesteld.
Dit weekend bleek het ‘minst slechte’ moment om de reparatie uit te voeren, ondanks de impact op reizigers, vervoerder en omgeving. Dit weekend is personeel, materieel en ruimte op het spoor tegelijk beschikbaar.
Wat gaan we doen?
We vervangen vier zogenoemde wisseltongen van een hogesnelheidswissel. Deze grote onderdelen kunnen alleen met groot materieel worden verwijderd en vervangen. De werkzaamheden zijn complex omdat er weinig ruimte is naast het spoor, waardoor een grote spoorkraan op het spoor zelf moet worden ingezet.
Daarnaast ligt het werkgebied naast een metrolijn waarvan het belangrijk is dat deze in dienst blijft. Tot slot moet over een groot gebied de spanning van de bovenleiding worden gehaald om het werkgebied veilig te houden voor de spoorwerkers, ook dit heeft invloed op het treinverkeer. We werken straks 24 uur per dag om het herstel binnen in het weekend af te ronden.
Meer nieuws
-
Wissels vervangen op emplacement Haarlem
11 februari 2026
-
Sporen 5 tot en met 8 op Den Haag Centraal weer in gebruik
9 februari 2026
-
Werkzaamheden aan het spoor tussen Alkmaar en Uitgeest
5 februari 2026